Eksperci zapraszają na Kongres

Dr Adam Struzik

Marszałek Województwa Mazowieckiego

Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Łodzi, specjalistą z zakresu chorób wewnętrznych. Ukończył studia podyplomowe z organizacji i ekonomiki ochrony zdrowia oraz menedżerskie na Wydziale Zarządzania UW w obszarze administracji publicznej. W 1991 r. został senatorem, był nim przez trzy kolejne kadencje. Przewodniczył Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia. W latach 1993–1997 pełnił funkcję Marszałka Senatu, będąc wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Narodowego, które w 1997 r. uchwaliło obowiązującą Konstytucję RP. Od grudnia 2001 r. nieprzerwanie pełni funkcję Marszałka Województwa Mazowieckiego. Wiceprezes Związku Województw RP. Od chwili wstąpienia Polski do UE jest członkiem Komitetu Regionów; w 2010 r. został powołany w skład jego prezydium. Uczestniczy w pracach komisji: COTER (Komisja Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE), ENVE (Komisja Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii) oraz Wspólnych Komitetów Konsultacyjnych i grup roboczych, m.in. ds. zdrowia i Brexitu. Czynnie zaangażowany w życie społeczno-polityczne Mazowsza i Polski. Animator współpracy kulturalnej, naukowej i biznesowej w województwie mazowieckim. Inicjator projektów i programów związanych m.in. z kształtowaniem polityki prozdrowotnej w regionie, zwiększeniem innowacyjności i konkurencyjności gospodarki regionu, e-rozwojem, bezpieczeństwem, służących ochronie i upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego. Działa dla ludzi, dla Mazowszan. Angażując się w sprawy regionu – jego zrównoważony oraz dynamiczny, wieloaspektowy rozwój – dba o efektywną strategię prorozwojową oraz budowanie społeczeństwa informacyjnego, obywatelskiego. Aktywnie i z sukcesem ubiegał się o naprawę systemu korekcyjno-wyrównawczego, tzw. janosikowego, stoczył batalię o podział statystyczny województwa. Pod jego przewodnictwem Mazowsze stało się jednym z najlepiej rozwijających się regionów europejskich. Za swoją działalność Adam Struzik był wielokrotnie wyróżniany przez liczne organizacje, instytucje branżowe, samorządy oraz przedsiębiorców wieloma odznaczeniami. Dwukrotnie wybrany najlepszym marszałkiem (2016 i 2018 r.) w ogólnopolskim plebiscycie organizowanym przez serwis PortalSamorzadowy.pl. Honorowy obywatel wielu mazowieckich miast i gmin.

Prof. dr hab. n. ekon. Alojzy Z. Nowak

Profesor nauk ekonomicznych, Rektor Uniwersytetu Warszawskiego

Ukończył studia magisterskie w SGPiS (obecnie SGH w Warszawie), a także studia w Stanach Zjednoczonych w zakresie ekonomii na University of Illinois at Urbana - Champaign. Jest absolwentem studiów z bankowości, finansów i rynków kapitałowych na Uniwersytecie w Exeter, w Wielkiej Brytanii. W Antwerpii na Free University of Berlin odbył studia w zakresie International Economics at RUCA. Pełnił funkcję dyrektora Centrum Europejskiego UW, prodziekana, a następnie dziekana Wydziału Zarządzania UW, w latach 2012-2016 prorektora Uniwersytetu Warszawskiego ds. badań naukowych i współpracy. Wykłada w kilkunastu uczelniach na całym świecie, w tym we Francji, Wielkiej Brytanii (m.in University of Cambridge), USA, Rosji, Chinach, Korei. Przez wiele lat był i jest członkiem rad nadzorczych spółek giełdowych, w tym między innymi w: Eurolot S.A, PKO BP, KBC TFI S.A, PZU S.A, JSW S.A, Bank Millennium S.A. Pełnił i nadal pełni wiele funkcji doradczych. Był negocjatorem pokojowego rozwiązania problemu cypryjskiego, członkiem grupy refleksyjnej przy Komisji Europejskiej Team Europe 200, członkiem Rady Ekonomicznej przy Ministrze Finansów, członkiem Grupy Euro-Atlantyckiej, negocjatorem umowy kredytowej z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju w Londynie dla Warszawskiego Rynku Hurtowego SA. Pełni funkcję przewodniczącego Rady Naukowej NBP, jest członkiem Komitetu Badań Naukowych NBP oraz Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej. Profesor Alojzy Z. Nowak wyróżnia się zaangażowaniem na rzecz działalności publicznej. Jest członkiem Kapituły Godła „Teraz Polska”, prezesem Zarządu Głównego Akademickiego Związku Sportowego. Działa w wielu organizacjach naukowych, w tym między innymi w Radzie Naukowej Instytutu Nowej Ekonomii Strukturalnej na Uniwersytecie w Pekinie oraz w radach programowych czasopism krajowych i zagranicznych. Publikuje w jęz. polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim.

Prof. dr hab. inż. Andrzej Czyżewski

Kierownik Katedry Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej, członek Rady Naukowej Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

Prof. dr hab. inż. Andrzej Czyżewski pracę doktorską na temat związany z dźwiękiem cyfrowym obronił z wyróżnieniem na Wydziale Elektroniki PG w roku 1987. W 1992 r. przedstawił rozprawę habilitacyjną, następnie w 1999 r. z rąk Prezydenta RP otrzymał tytuł profesorski. W 2003 r. Minister Edukacji mianował go profesorem zwyczajnym w Politechnice Gdańskiej. Od 1991 r. kierował w Politechnice Gdańskiej zakładem naukowo-dydaktycznym, który w roku 1997 został przekształcony w Katedrę Inżynierii Dźwięku, zaś w 2003 r. w Katedrę Systemów Multimedialnych. Od 2000 r. posiada tytuł Fellow nadany mu przez międzynarodowe towarzystwo naukowe Audio Engineering Society. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół zagadnień związanych z technikami multimedialnymi i ich licznymi zastosowaniami interdyscyplinarnymi, w tym w audiologii, logopedii i otolaryngologii. Opracowania wynalazcze i wdrożeniowe, które powstały w kierowanym przez niego zespole doczekały się licznych prestiżowych wyróżnień krajowych i zagranicznych, w tym w 2007 r. otrzymał Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza, uważaną za najwyższe wyróżnienie dla naukowca Ziemi Gdańskiej. Jest laureatem nagród Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz dwukrotnym Pierwszej Nagrody Prezesa Rady Ministrów za osiągnięcia badawcze i wdrożeniowe (2000 r. i 2014 r.). Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2018 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Krzyżem Kawalerskim Europejskiego Orderu Wynalazczości. W 2015 r. opracowany pod jego kierunkiem wynalazek „CyberOko” uzyskał godło promocyjne „Teraz Polska” oraz został uhonorowany prestiżową międzynarodową nagrodą Prix Galien. W 2018 r. gdańscy przedsiębiorcy uhonorowali go nagrodą „Primum Cooperatio”, zaś Prezydent Miasta Gdańska wyróżnił Medalem 100-lecia Niepodległej. Kieruje w Politechnice Gdańskiej specjalnościami: inżynierską: „Technologie multimedialne” oraz magisterską: „Inżynieria dźwięku i obrazu”. Współpracuje m. in. z Instytutem Fizjologii i Patologii Słuchu, z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym oraz z korporacjami, takimi jak Intel i Samsung, z Bankiem PKO BP i z wieloma małymi przedsiębiorstwami, w których wdraża opracowywane wynalazki i innowacje. Jest autorem ponad 600 publikacji naukowych i 30 patentów.

dr h.c. Andrzej Kraśnicki

Honorowy Prezes PKOl.

W latach 2010-2023 prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, członek Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (The European Olympic Committees – EOC), jeden z sześciu reprezentantów Europy w Radzie Wykonawczej Światowego Stowarzyszenia Narodowych Komitetów Olimpijskich (The Association of National Olympic Committees – ANOC), członek Rady Fundacji Światowej Agencji Antydopingowej (World Anti-Doping Agency – WADA), prezes Polskiej Fundacji Olimpijskiej. W latach 2003-2005 prezes Polskiej Konfederacji Sportu, w latach 2006-2021 prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce, obecnie prezes honorowy. Członek i ekspert wielu komisji w obszarze Międzynarodowego Ruchu Olimpijskiego, wielokrotny szef Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej na Igrzyska Olimpijskie. Promotor współpracy międzynarodowej w dziedzinie sportu, inicjator partnerskich umów o współpracy z Narodowymi Komitetami Olimpijskimi, animator i współinicjator promocji przedstawicieli Polski w międzynarodowych organizacjach sportowych, którzy dzięki jego staraniom i zabiegom osiągnęli najwyższe pozycje w światowym sporcie: Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), Międzynarodowej Federacji Sportu Akademickiego (FISU), Europejskiego Ruchu Fair Play (EFPM), Międzynarodowej Federacji Biathlonu (IBU), Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC), Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej (IHF), Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej (EHF) i wielu innych. Jest aktywnym promotorem Polskiego Komitetu Olimpijskiego w obszarze korpusu dyplomatycznego akredytowanego w Polsce. Współinicjator wydarzeń promujących Polskę poza granicami kraju poprzez kulturę i sztukę. Aktywizator Dni Polskich i Domów Polskich organizowanych przy okazji Igrzysk Olimpijskich oraz Igrzysk Europejskich, promotor artystów i twórców dedykujących swoje prace dla sportu oraz inicjator prezentowania w Centrum Olimpijskim prac wybitnych polskich rzeźbiarzy, malarzy i plastyków. Współorganizator koncertów muzyki klasycznej na rzecz promocji więzi sztuki ze sportem. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2015) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2006). Wyróżniony przez wiele Narodowych Komitetów Olimpijskich oraz liczne polskie i międzynarodowe organizacje. Jest doktorem honoris causa wielu polskich uczelni – między Innymi Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu i Gdańsku oraz Narodowego Uniwersytetu Wychowania Fizycznego i Sportu Ukrainy w Kijowie. Laureat wielu prestiżowych nagród, odznaczeń i wyróżnień przyznanych przez polskie i międzynarodowe organizacje oraz głowy państw.

Prof. dr hab. inż. Andrzej Lenart

Członek Prezydium Komitetu Nauk o Żywności i Żywieniu Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych Polskiej Akademii Nauk, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego

Jego dorobek naukowy obejmuje łącznie ponad 300 oryginalnych opublikowanych prac twórczych, 17 podręczników, 16 publikacji przeglądowych, ponad 140 komunikatów naukowych, 69 prac niepublikowanych, 7 patentów i 6 instrukcji wdrożeniowych oraz 21 prac naukowo-badawczych zastosowanych w praktyce. Prace oryginalne były opublikowane w wydawnictwach o zasięgu międzynarodowym (75) i krajowym (226). Wśród 17 opracowań książkowych 5 ukazało się w wydawnictwach międzynarodowych, a 12 z 13 opracowań monograficznych zostało opublikowanych w wydawnictwach o zasięgu międzynarodowym. Prace oryginalne były prezentowane na kongresach i sympozjach międzynarodowych (59) lub krajowych (85). Aktualnie sumaryczny Index Hirscha wynosi 19, a liczba cytowań (bez autocytowań) ponad 1000. Zainteresowania naukowe i badawczo-rozwojowe prof. dr hab. inż. Andrzeja Lenarta koncentrują się wokół zagadnień związanych z nauką o żywności. Zostały one głównie ukierunkowane na wybrane operacje jednostkowe stosowane w technologii żywności, które w szczególności dotyczą usuwania wody z żywności, w tym odwadniania osmotycznego. Ponadto obszar zainteresowań naukowych prof. dr hab. Andrzeja Lenart obejmuje badanie stanu wody w żywności, wybranych właściwości fizycznych, jak. np. sorpcyjne czy mechaniczne. Aktualnie uczestniczy w badaniach nad właściwościami powłokotwórczymi polimerów organicznych, w tym przede wszystkim białek i polisacharydów. W mniejszym stopniu zainteresowania prof. dr hab. Andrzeja Lenarta dotyczą eksploatacji maszyn i urządzeń w przemyśle spożywczym, szczególnie w aspekcie oszczędnej gospodarki energia i wodą. Na uwagę zasługuje fakt, że prof. dr hab. Andrzej Lenart był kierownikiem kilkunastu tematów badawczych, zleconych przez różne instytucje naukowe oraz w ramach CPBR, grantów KBN, NCN i NCBR.. Na podkreślenie zasługuje duża aktywność na odcinku przekazywania opracowanych technologii dla praktyki, czego wyrazem jest szereg patentów i instrukcji wdrożeniowych. W zakresie popularyzacji wiedzy, prof. dr hab. Andrzej Lenart publikuje artykuły przeglądowe w czasopismach naukowo-technicznych oraz wielokrotnie bierze udział w wykładach dla pracowników przemysłu. Do znaczących osiągnięć naukowych prof. dr hab. inż. Andrzeja Lenart można zaliczyć: wyjaśnienie zjawisk zachodzących w tkance roślinnej w czasie odwadniania osmotycznego; określenie optymalnych parametrów odwadniania osmotycznego wybranych owoców, stosowanego jako obróbka wstępna przed suszeniem; opracowanie założeń technologii wytwarzania jadalnych powłok na bazie białka serwatkowego; opracowanie technologii powlekania żywności występującej w formie proszku.

Prof. dr hab. n. med. Andrzej Matyja

Chirurg onkolog, kierownik II Katedry Chirurgii Ogólnej, Obrażeń Wielonarządowych i Medycyny Ratunkowej Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, kierownik Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Stanów Nagłych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, konsultant w dziedzinie chirurgii ogólnej dla województwa małopolskiego

Urodzony w 1953 roku, absolwent Akademii Medycznej w Krakowie, prof. dr hab. med., specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, Kierownik II Katedry Chirurgii Ogólnej Uniwersytetu Jagiellońskiego CM, Kierownik Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Stanów Nagłych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie chirurgii ogólnej dla województwa małopolskiego. Od chwili reaktywowania samorządu lekarskiego (1989) bierze czynny udział w pracach na rzecz środowiska lekarskiego. Członek Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie, Prezes ORL w Krakowie (2009-2017). Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, sekretarz kapituły Medalu „Gloria Medicinae”. Członek Europejskiego Towarzystwa Przepuklinowego, Towarzystwa Chirurgów Polskich, inicjator i twórca Sekcji Przepuklinowej TChP. Od początku pracy zawodowej prowadzi działalność dydaktyczno-wychowawczą. Autor licznych projektów badawczych. Jego publikacje, referaty i doniesienia kongresowe oraz pokazowe zabiegi szkoleniowe wpisują się w aktualny trend europejskich i światowych badań klinicznych. Członek Rady społecznej narodowej debaty „Wspólnie dla Zdrowia”, Rady programowej Forum Ochrony Zdrowia na Forum Ekonomicznym w Krynicy, Rady programowej Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, Rady programowej „Zdrowie Polaków”. Członek Honorowy Związku Lekarzy Polskich w Chicago. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaką Honoris Gratia przyznawaną przez Prezydenta Miasta Krakowa, Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolski, „Sercem Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym”, tytułem „Menadżer Roku w Ochronie Zdrowia”, „Człowiek Wielkiego Serca” oraz „Człowiek Roku 2020”. Zwycięzca konkursu Profesjonaliści Forbesa – Zawody Zaufania Publicznego w kategorii lekarz. Osobowość Medyczna Roku 2020 w konkursie Sukces Roku 2020 w Ochronie Zdrowia - Liderzy Medycyny. 3. miejsce na Liście Stu 2020 najbardziej wpływowych osób w polskim systemie ochrony zdrowia.

Dr n. przyr. Andrzej Kazimierz Mądrala

Prezes Zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej, Członek Rady Pracodawców RP, Przewodniczący Platformy „Zdrowe Zdrowie” Pracodawców RP, Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Centrum Medycznego MAVIT Sp. z o.o., Wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych, Wiceprezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce.

Doktor nauk przyrodniczych. Absolwent Akademii Medycznej w Gdańsku. Założyciel Centrum Medycznego MAVIT Sp. z o.o. ., stanowiącego sieć wysokospecjalistycznych ośrodków leczniczych z zakresu: okulistyki, laryngologii oraz chirurgii szczękowo-twarzowej. W latach 2000-2019 Prezes Zarządu Centrum Medycznego MAVIT Sp. z o.o. Od 2019 roku Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej. Dr Andrzej Mądrala w swojej pracy zawodowej jest mocno zaangażowany w sprawy związane z sektorem ochrony zdrowia. Od 2006 roku jest Wiceprezesem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych. W latach 2006-2022 pełnił funkcję Wiceprezydenta Pracodawców RP. Od 2022 roku Członek Rady Pracodawców RP. W 2022 roku został Prezesem Zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej. Jest także członkiem Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia przy Ministerstwie Zdrowia. Od 2021 roku pełni funkcję Wiceprezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce.

Prof. dr hab. n. med. dr h.c. Andrzej Więcek

Kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Kierownik Oddziału Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, członek korespondent PAN, członek Rady Kuratorów V Wydziału Nauk Medycznych, członek Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk, członek Prezydium Komitetu Nauk Klinicznych PAN

Ukończył studia na Wydziale Lekarskim w Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach (obecnie Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach) w roku 1980. W latach 1985-1986 przebywał na stypendium naukowym w Klinice Nefrologii Uniwersytetu w Heidelbergu (RFN). Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w 1983 roku, doktora habilitowanego w 1990 roku a tytuł naukowy profesora w lutym 1996 roku. Od roku 2000 jest Kierownikiem Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jest członkiem wielu krajowych i międzynarodowych towarzystw naukowych, byłym prezesem Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego, byłym prezesem Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, członkiem Królewskiej Akademii Medycznej w Edynburgu (FRCP Edin.), Distinguished Fellow of the ERA-EDTA (FERA) oraz Fellow of the American Society of Nephrology. Był dwukrotnie członkiem Zarządu Głównego, Sekretarzem–Skarbnikiem a następnie Prezydentem (w kadencji 2014-2017) Europejskiego Towarzystwa Nefrologicznego (ERA-EDTA). Jest członkiem grup roboczych Europejskiego Towarzystwa Nefrologicznego m. innymi ds. toksyn mocznicowych (EUTox) oraz europejskich zaleceń w dziedzinie nefrologii (ERBP). Jest byłym członkiem grupy roboczej opracowującej zalecenia światowe w dziedzinie nefrologii (KDIGO). Był prorektorem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (2002-2005). Obecnie jest Przewodniczącym Senackiej Komisji ds. Nauki w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Medycznego im. Semmelweisa w Budapeszcie oraz członkiem honorowym Rumuńskiego Towarzystwa Nefrologicznego, Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego, Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego oraz International Association for the History of Nephrology. Jest członkiem korespondentem zarówno Polskiej Akademii Umiejętności jak i Polskiej Akademii Nauk oraz członkiem Europejskiej Akademii Nauk. Profesor Więcek jest Prezesem Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Katowicach oraz wice-Przewodniczącym Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest współautorem ponad 900 publikacji naukowych i licznych rozdziałów w podręcznikach. Liczba cytowań = 8088, łączna wartość IF =1000.287, Index Hirscha = 37 (wg. Web of Science Core Collection na dzień 7.05. 2019 r.) oraz współredaktorem 26 podręczników w dziedzinie nefrologii, transplantologii i hipertensjologii. Jest ponadto promotorem 21 przewodów doktorskich oraz opiekunem 5 przewodów habilitacyjnych. Żonaty, ma dwóch synów.

Dr n. farm. MBA Anna Kowalczuk

Public and Governmental Affairs w Astrazeneca.

Jest menadżerem z ponad 15-letnim doświadczeniem w obszarze farmaceutycznym, w szczególności R&D, partnerstwa publiczno-prywatnego, rejestracji oraz kontroli jakości produktów leczniczych i wyrobów medycznych. W latach 2017-2022 pełniła funkcję dyrektora Narodowego Instytutu Leków, a w latach 2015-2017 kierowała polskim OMCL’em. W latach 2021-2022 członek Komisji ds. Produktów Leczniczych przy Prezesie URPLWMiPB oraz Członek Zespołu do spraw aktywnych substancji farmaceutycznych przy Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. W latach 2017-2019 ekspert w Komisji Farmakopei Europejskiej Herbal drugs and Herbal drug products. Członek grup doradczych Europejskiego Dyrektoriatu Jakości Leków w Strasburgu: EDQM Advisory Group CAP (2016-2018) oraz EDQM Communication Working Group (2016-2018). Autorka licznych artykułów naukowych w czasopismach krajowych i zagranicznych, wykładowca na konferencjach i kursach podyplomowych adresowanych do farmaceutów. Od 2019 roku Członek Rady Naukowej Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, a od 2021 r. Rady Naukowej Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Absolwentka Wydziału Farmaceutycznego WUM, doktor nauk farmaceutycznych. Ukończyła również studia Podyplomowe na Wydziale Zarządzania UW oraz studia Executive MBA .

Prof. dr hab. n. med. Anna Wiela-Hojeńska

Prof. dr hab. n. med. Anna Wiela-Hojeńska

Katedra i Zakład Farmakologii Klinicznej, Wydział Farmaceutyczny, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Kierownik Katedry i Zakładu Farmakologii Klinicznej UMW, konsultant krajowy w dziedzinie farmacji klinicznej, przewodnicząca Komisji Farmakologii i Farmacji Klinicznej oraz Terapii Komitetu Terapii i Nauk o Leku PAN, przewodnicząca Grupy Eksperckiej Farmakoterapeutycznej Komisji Farmakopei, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Farmacji Klinicznej, oraz członek licznych towarzystw naukowych. Przedmiotem jej działalności naukowej są badania farmakologiczno-kliniczne związane z problemem indywidualizacji i optymalizacji farmakoterapii, dotyczące zwłaszcza: monitorowania niepożądanych działań leków, w tym interakcji, patofarmakokinetyki, farmakogenetyki, terapii monitorowanej stężeniami leków w organizmie. Mistrz: prof. dr hab. Krystyna Orzechowska-Juzwenko.